Jesenický návrat
- Jak byste ve zkratce popsali průběh závodu?
DAVID: Jednalo se o typicky zimní závod. Nečekal jsem, že dva měsíce po LH24 zažiju ještě další zimní adrenalin. Asi 90% trasy vedla ve sněhu. Jen závěrečný úsek byl po asfaltu, což někteří kritizují, ale nám nevadil. Nás naopak zbrzdila extrémní vložka v Divokém dole, kde nás předběhly dvojice, na které jsme již začali získávat náskok. Po většinu závodu tvořil podklad propadající se sníh. Dost to ubíralo sil a chvílemi to byla slušná depka. K Pradědu byla část cesty projetá rolbou, což bylo supr. V některých stoupáních tekly potůčky, přes které jsme museli projít. Většinou byly tyto potůčky zakryty sněhem, někde zas už byly bez sněhu. Každopádně jsme vždy musely dávat pozor, abychom se ve sněhu nepropadly do vody. Ale byla to spíš taková loterie. Propadneš, nepropadneš. Ovlivnit se to moc nedalo.
HONZA: Okruhový závod přes několik jesenických vrcholů. Mně by více vyhovovalo odstartovat brzy ráno a mít tak možnost se během závodu kochat za světla jesenickou přírodou. Chápu organizátory, že načasováním startu doprostřed noci vznikla tak rezerva pro zdárné dokončení závodu i těm, kteří volili pomalejší tempo. Jinak závod nebyl tak masový jako B7, kterou jsem měl možnost již dvakrát poznat. Opět jsme si s bratrem vyzkoušeli pohyb v zimním terénu. Kouty nad Desnou znám, protože jsme tu s rodiči byli několikrát na dovolené. Jinak rodiče nám dělali na tomto závodě znovu skvělé zázemí.
- Zaskočilo vás nějaké počasí?
DAVID: Během těch necelých 13 hodin, co jsme byli na trase, se vystřídaly různé podoby počasí. Nebo spíše rozmary. Start začal za tmy. Kolem třetí hodiny v noci začalo pršet. Ve vyšších polohách se déšť měnil ve sníh. K tomu se přidala mlha. Mráz se do těla díky větru zakusoval s větší razancí. Mlha byla tak hustá, že vysílač Praděd nebyl vidět ani ze 100 metrů. Až jsme stáli u kontroly, která byla u Pradědu, tak jsme teprve měli možnost vidět základnu vysílače a jemně se rýsující obrys vrchní části stavby ztrácející se ve všudypřítomné mlze. Při extrémním sestupu zasněžené stráně nás na chvíli navštívily sluneční paprsky.
HONZA: Se zimním počasím jsme počítali. Déšť jsme si nepřáli. Pršet však začalo na kontrolním stanovišti na Ramzové, výstupem na Šerák naštěstí ustalo a změnilo se ve sněžení. Měl jsem tak možnost poprvé vyzkoušet moji paclite bundu s gtx. Překvapilo mě, že jsem se v ní tolik nezapotil, i když... Praděd nebyl v mlze téměř vidět. Klesání do cíle nám zpříjemňovalo naopak slunce.
HONZA: V mlze bylo hůře vidět značení. Méně přehledné úseky by bylo lepší značit blikajícími poutači. Toto bylo na Lysé vychytané. Jídlo bylo dobré, jen na první kontrole došly rychle tyčinky. Tombola byla menší, ale byla. Některé ceny byly úsměvné. Závod byl dobře zorganizovaný, doprovodný personál ochotný, fotografové pilní. Tímto všem děkuji.
HONZA: Pro mě jako osobu splácející hypotéku, několik úvěrů a mající doma tolerantní manželku a dva syny byl nejtěžší závěrečný sestup z hřebenu do údolí. Úzká cesta vedla zasněženou strání s odtávajícím sněhem. Šel jsem na jistotu, abych se vyhnul zranění. Proto nás tu několik dvojic předešlo. Tyto závodníky jsme v předchozích stoupáních předbíhali. My jsme tak paradoxně s bratrem v klesáních spíše ztráceli. Holt jsem tahal (a asi i brácha) takticky za brzdu. Několikrát jsem se jednou či oběma nohama zabořil do sněhu. Jednou jsem do sněhu zajel až po tříslo a praskla mi hůlka. V ten moment bylo štěstí, že organizátoři nebyli na blízku.
HONZA: Krize přišla v mém případě cestou z Červenohorského sedla. V botách jsem cítil vlhko a byla mi zima na ruce. Na občerstvovačce jsem větrem prochladl a asi 2km mi potom trvalo, než jsem se znovu zahřál. V tomto úseku jsme se s bratrem zařadili do asi 10 členné skupinky a ve vláčku jsme se vyváželi dále. Tímto zdravím pražského tahouna tohoto gruppetta, s kterým jsme potom klábosili. Fyzickou krizi jsem ani nepociťoval. Snad jen v závěrečném asfaltovém delším seběhu do cíle se ozývaly plosky.
- Jaké jste zvolili oblečení a obuv?
HONZA: Základem komfortu na akcích této úrovně je funkční prádlo. To asi každý ví. Botám dávám přednost s membránou gtx. Měl jsem i návleky, přesto v botách bylo občas trochu vlhko. Batoh s kejmlem je také dobrý pomocník. Velice jsem ocenil hůlky. Byl jsem dříve bláhově odpůrcem tohoto náčiní, ale kdo je vyzkoušel, tak mi dá zapravdu. A tak když jsem jednu hůlku v závodě zlomil, tak jsem toho velice litoval. Bundu jsem měl z materiálu windstopper. V dešti jsem pak přes ni přetáhl již dříve zmíněnou bundu. Měl jsem v batohu i kalhoty paclite s gtx, na ty však naštěstí nedošlo.
HONZA: Jak již jsem zmínil výše, zlomil jsem jednu hůlku. Závod se tak trochu pro mě prodražil. Újma na zdraví naštěstí nebyla.
HONZA: S výsledkem jsem spokojený. S bratrem postupně nabíráme zkušenosti a fyzičku. Tento druh sportu nás chytil. Každý bydlíme jinde, a tak se takto alespoň vídáme. Co dále plánujeme? Letos bychom chtěli absolvovat zbylé dva podniky HV, dále bychom chtěli reparátem napravit účast na Krakonošově stovce (loni jsme vzdali kvůli nočnímu silnému dešti na hřebeni). V srpnu bych si rád zaběhl svůj první maraton a to v Yesenickém závodě. V září nás čeká třetí účast na B7. Sezónu bych(om) zakončil(i) silvestrovským jistebnickým během.
David & Honza